preloader

O kapele

Nejstarší dechovka z Chodska, zal. r. 1973

Dechová hudba Horalka působící ve Kdyni byla založena v roce 1973 Václavem Wiesnerem a vojenským muzikantem a kapelníkem Karlem Bastianem. Tehdy hrála v následujícím složení: Václav Wiesner a Jakub Duffek (křídlovka), Karel Bastian (tenor), Josef Špaček, kterého po roce vystřídal Václav Pelnář (baryton), Václav Kupilík (Es klarinet), Ladislav Antony (B klarinet), Jiří Šimek a Jaroslav Zimmer (bas), Václav Kuba (bicí a zpěv), Jiří Petrželka (zpěv), kterého později vystřídal Jan Vondrášek. Zkoušelo se v hospodě ve Starci, zřizovatelem byl Stavební podnik Domažlice. Od roku 1975 kapelu převzalo Městské kulturní středisko Modrá hvězda Kdyně, která ji vybavila aparaturou, pulty, stejnokroji apod.

Po odchodu Karla Bastiana, který se kapelnického místa vzdal ze zdravotních důvodů, kapelu v roce 1975 převzal Václav Wiesner. Tehdy do ní jako noví členové přišel Jan Konopík (baryton) a Jan Mráz (pozoun). Kapela zprvu využívala notového materiálu Jakuba Duffka, později dechové hudby Postřekovanky a Martina Konopy ze Smolova, vedoucího kapely Smolováci. Později kapela využívala notového materiálu z celých Čech a Moravy. Na svém repertoáru měla skladby klasiků české dechové hudby Jaromíra Vejvody, Karla Vacka, Josefa Poncara, dále rodáků z jižních Čech Ladislava Kubeše, Ady Doška a Jana Lipolda, kapelníka Moravanky Jana Slabáka, plzeňského aranžéra a rozhlasového režiséra Antonína Bulky, v Plzni žijícího Josefa Ginzla, čerpala však také z materiálů vydaných vydavatelstvím v Uherském Hradišti. Z místních autorů uváděla skladby Josefa Thumse a Milana Hranaie. Spolupracovala rovněž s muzikantským rodem Maňasů (Františkem, Václavem a Václavem ml.) ze Sehradic, a kolínským Miroslavem Císařem. Hrály se především lidové písně (tzv. koulovky=hra zpaměti), tanga a waltze, které pro kapelníka upravoval učitel domažlické ZUŠ Jiří Huřťák. Později tuto práci převzal budoucí muzikant kapely Jana Čiviš z Holýšova.

V letech 1973–1986 kapelou prošla řada muzikantů. Za všechny jmenujme křídlováka Karla Krause, který nahradil Jakuba Duffka, po něm Václav Dufek z Pasečnice, na doprovod Miroslav Novák, na Es klarinet Miroslav Soukup. Po odchodu Jana Mráze byla kapela rozšířena o dva doprovodné nástroje Jakuba Duffka a Jana Odvody, na bas přišel Václav Drudík z Holýšova, jako zpěvák Jan Vondrášek, Jiří Feil z Domažlic, na bicí Jindřich Beran. V roce 1986 odešel Ladislav Antony, na jehož místo nastoupil Josef Kubalík, Jana Konopíka vystřídal Jiří Talián, později pak Jan Čiviš, který se uplatnil i jako dobrý aranžér tanečních skladeb. Ty v oné době představovaly cca polovinu programové skladby jedné produkce. Na bicí přišel Milan Hranai, po odchodu zpěváka Václava Kuby převzala jeho party Dáša Maříková z Blovic, po Jiřím Feilovi se zpěvu ujal František Fremund. Na jistý čas byl počet křídlovek rozšířen na tři, a to příchodem Jana Mlezivy, poté se jejich počet opět zredukoval na dvě. Do kapely přicházeli mladí muzikanti – Jiří Jírovec a Michal Frček obstarávali doprovod, teprve později přecházeli na hru melodie.

Václav Wiesner vedl kapelu do roku 2009, poté ji předal Josefu Kubalíkovi. V roce 2011 kapelu opustili zpěváci Dáša Maříková a František Fremund. Začala se rychle hledat náhrada. Podařilo se získat sedmnáctiletou Magdu Hruškovou z Tlumačova, šestnáctiletou Báru Balounovou z Prapořiště, o rok později čtrnáctiletého Hynka Hradeckého z Domažlic. To už v kapele hrál i Jiří Janský z Přeštic, Jan Babka z Plzně a alternoval Josef Babka z Roupova. Za Miroslava Soukupa nastoupil nový hráč na Es klarinet Marek Jahn. Zpívat začal i Hynkův bratr Patrik Hradecký, v roce 2019 Lenka Blacká z Postřekova a Jan Skládal z Domažlic. Od r. 2022 16letá studentka GJŠB Markéta Jurníková z Kouta n. Šumavě.

První vystoupení Horalky se uskutečnilo roku 1973 ve Stráži o pouti. Postupně se z blízkého okolí jezdilo i dále – především do jižních Čech, ale i do zahraničí. Kapela hrála posluchačům v Geře, Jeně, Magdeburgu, Frankfurthu nad Mohanem, Kaselu, zavítala i do Rakouska a Francie. Od otevření hranic s BRD je pravidelným účastníkem akcí v česko-bavorském příhraničí (např. letniční jízdy Pfingsritt v nedalekém Kötzingu). V České republice se zúčastnila akcí celostátního významu. Účinkovala na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích, Zemědělské výstavě v Kralovicích, Kubešově Soběslavi, je pravidelným hostem Pošumavských věnečků v Praze, Včelařských plesů v Kynšperku nad Ohří a domažlických Chodských plesů. Již 45 let vede masopustní průvod v Chodově, dvacetkrát hrála k tanci na babském bále v Postřekově.

V současné době kapela hraje a zpívá v následujícím složení: Václav Dufek / Martin Matas (1. B křídlovka), Václav Rada (tenor), Lubomír Kugel (Es klarinet, saxofon, el. kytara), Josef Kubalík (B klarinet, saxofon), Jan Babka (bas), Josef Babka (bas), Jiří Janský (bicí), Václav Pelnář, Václav Wiesner (doprovody), Magda Hrušková, Barbora Balounová, Lenka Blacká, Markéta Jurníková, Hynek Hradecký a Jan Skládal (zpěv).

Tok času zastavit nelze, a proto v r. 2024 nahradili některé muzikanty tito naši noví členové: Štěpán Šamberger (2. B křídlovka), Jan Kuchař (baskřídlovka, pozoun), Jiří Knopf (baskřídlovka, pozoun), Jakub Šmejkal (doprovody) a Marie Řezníčková (zpěv). Tzn., že nejčastěji se uvidíme v tomto složení: Václav Dufek (1. B křídlovka), Štěpán Šamberger (2. B křídlovka), Jan Kuchař (baskřídlovka, pozoun), Jiří Knopf (baskřídlovka, pozoun), Lubomír Kugel (Es klarinet, saxofon, el. kytara), Josef Kubalík (B klarinet, saxofon), Jan Babka (tuba, baskytara) nebo Josef Babka (tuba, baskytara), Karel Benda (bicí), Josef Kuchař, Jakub Šmejkal (doprovody), Lenka Blacká, Markéta Jurníková, Marie Řezníčková, Hynek Hradecký a Jan Skládal (zpěv).

 

Obsazení kapely
Koho a s jakými nástroji můžete vidět?



Obsazení kapely
Výpomoc, bez které bychom se dlouhodobě neobešli

Jan Hrubý – trumpeta / křídlovka

Martin Matas – trumpeta / křídlovka

Josef Babka – tuba / baskytara